Polonezkoy (polska wieś nad Bosforem)
Stambuł to perła Turcji i zarazem jedno z najpiękniejszych miast na świecie. Położony jest on częściowo w Europie - wystarczy jednak spacer lub przeprawa statkiem, aby znaleźć się na terytorium Azji...
Nie tylko to jest niesamowite w tym kraju. Bardzo niewiele osób wie, że tutaj właśnie możemy znaleźć kawałek polskości.
Na północnym wschodzie od centrum miasta znajduje się miejsce o nazwie Polonezköy (w języku polskim oznacza to prostu polską wieś). Stara nazwa to Adampol, który był niegdyś najbardziej znaną polską wsią na obczyźnie. To właśnie od imienia założyciela Adam Czartoryskiego nadano osadzie nazwę Adampol w XIX wieku.
W obecnym czasie Polonezköy jest miejscem typowo turystycznym. Przedtem jednak mieszkańcy uprawiali tradycyjne polskie rośliny oraz posługiwali się archaiczną polszczyzną.
Teraz większość mieszkańców stanowią Turcy i jedynie około czterdziestu osób włada płynnie językiem polskim. Zawsze jednak wójtem jest Polak. Z upływem czasu wieś uległa licznym zmianom i dziś jest to już skupisko hoteli i restauracji specjalizujących się w polskiej kuchni.
Każdego lata odbywa się Festiwal Wiśni, dzięki któremu wzmacniana jest kulturowa relacja pomiędzy Polską a Adampolem. To tu każdego roku w czerwcu do wsi zjeżdżają się politycy, lokalni tancerzy oraz turyści, aby uczestniczyć w obchodach corocznego święta polegającego na prezentacji polskich tańców ludowych oraz folklorystycznych pieśni. Okazuje się, ze Turcja to nie tylko tańczący derwisze czy Pamukkale, ale również i kawałek polskiej historii.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz